Kolie dlouhosrstá kolie krátkosrstá Květomluva, pokojové rostliny, Werich index- zpět

Kolie dlouhosrstá a krátkosrstá

Collie rough, smooth

O tomto krásném plemeni podle mých informací doposud vyšly tři knihy (všechny tři mám a stojí za přečtení)
Samantha Mooreová - "KOLIE" - (vydáno v r. 2001)
Dina von Hahnová- "KOLIE A ŠELTIE" - (vydáno v r. 2001)
Eva-Maria Krämer - "KOLIE" - (vydáno v r. 2002)

Z knihy E.M.Krämer :

"Kolie je pes, který má srdce "

Prosnulé královně Viktorii se kolie vryla do srdce natoli, že se rozhodla ji uvést do společenských salonů. K slavným milovníkům kolií však patřili i rusští caři, američtí prezidenti a japonští císařové. Srdce prostého lidu si kolie získala během válek, kdy jako zdravotnický a kurýrný pes zachránila život tisícům vojákům. Velká obliba plemene způsobila, že se koliemi začali zabývat obchodníci a nepříliš velcí odborníci. Kolie ale přesto zůstaly robustní, nekomplikované a mnohé si zachovali původní instinkty.

Televizní hvězda LASSIE
V roce 1943 se trenér zvířat Rudd Weatherwax ucházel se svým psem Palem o titulní roli ve zfilmovaném bestselleru "LASSIE SE VRACÍ". Pala majitelé svěřili panu Weatherwaxovi na vychování, ale už si ho nevyzvedli. Učenlivý pes však měl jednu vadu - jeho bílá lysinka byla tehdy nežádoucí. Když však fenka vybraná pro film začala hárat a vypadávala jí srst, měl za ni zaskočit Pal se zabarvenou lysinkou. Při zkušebních záběrech měla Lassie vyčerpaně vylézat z vody. Rud nechal Pala pomalu vystoupat na břeh, namáhavě se drápat po svahu, klesnout k zemi a zůstat ležet jako mrtvola. K slzám dojatý režisér zvolal:"Do vody vlezl Pal, z vody nám vylezla LASSIE!". Barva se smyla a od těch dob se bílá lysinka stala poznávacím znamením všech Lassií.
(Pal, který ve filmu představoval první LASSII, začal svou kariéru v roce 1943 a dožil se 18 let)

Typy a barva srsti
Zatímco dlouhosrstá kolie se uplatňovala především na drsné skotské Vysočině, s krátkosrstými koliemi se bylo možno setkávat v méně drsných oblastech. Využívaly se také jako honáčtí psi obchodníků s dobytkem. Zůstaly skromnými pracovními psy a nikdy nepřišly do módy. Zatímco dlouhosrstá kolie podléhala a podléhá až do dnešních časů chovatelským proměnám v důsledku právě panující módy, krátkosrtá kolie je změnila jen velmi málo.
Můžeme poděkovat několika málo tvrdošíjným chovatelům, kteří se drželi svého plemene, za to , že krátkosrstá kolie byla zachráněna před vyhynutím. Dnes získává tento pěkný, robustní a na péči nenáročný pes stále více přátel, zvláště mezi příznivci různých sportů.

Původní zbarvení kolie bylo černé s černými něbo šedými skvrnami (blue merle) a s větším nebo menším množstvím bílých odznaků.
V roce 1868 se narodila kolie OLD COCKIE neznámého původu. Objev kolie v sobolí barvě vzbudil obrovský rozruch. Zářivé, syté barvy srsti byly velmi oblíbené a jejich původ lze prý objevit v křížení se setry a barzoji.
Staří chovatelé se ale nenechali nikterak nahlížet do karet, důležitý byl pro ně jen konečný výsledek, podpovídající jejich představám o krásné kolii, která bude schopna vyhrávat ceny a přinášet jim peníze. Za vítěze byli totiž bohatí Američané ochotni zaplatit horentní sumy.

kolie dlouhosrstá-blue merlekolie dlouhosrstá-tricolorkolie dlouhosrstá-zlatá


Zbarvení merle bylo původně považováno za znak obyčejného selského psa a jako takové potíráno. Pouze jednomu jedinému vlivnému milovníku kolií, jen se věnoval čistokrevnému chovu rázu blue merle, můžeme poděkovat za to, že zůstala zachována i tato stará barevná varieta, tak typická pro většinu ovčáckých psů. Kolie ve zbarvení blue merle mohou mít částečně nebo úplně modré oči Tzv. merle faktor smí nést jen jeden z rodičovského páru a je nuto ho spojovat s trikolorním zbarvením. Pokud by vlohu pro merle faktor přenášeli na potomstvo oba rodiče, hrozilo by nebezepčí špatného vývoje očí a vnitřního ucha. Tako štěňata bývají částečně nebo úplně bílá. Křížení merle s merle proto není přípustné.
Tricolorní psi mají temně černou srst na těle se zářivě hnědými a obvyklými odznaky. Jsou-li spojována mezi sebou, narodí se zase jen tricolorní štěňata.
Barva sobolí s bílou je dominantní a tricolorní zbarvení se může vyskytnout jen v případě, že oba rodiče mají dědičnou vlohu pro tricolorní barvu. Bledá slámová nebo krémová nejsou žádoucí.
Ačkoli královna Viktorie vlastnila bílé kolie a velmi si jich cenila, již v 19. století byly z britského standardu vyškrtnuty
.

Kolie dlouhosrstá kolie krátkosrstá

index- zpětKvětomluva, pokojové rostliny, Werich

 Prošlo tudy brouzdalů od 5.1.2000