Afgánský chrt - Afganistan/Anglie

- lovecký pes na vysokou i drobnou zvěř lovící na viděnou, závodní a společenský pes

Velikost : ideální kohoutková výška psa je 68 - 74 cm , feny 63 - 69 cm.

Zbarvení : všechny barvy jsou přípustné nejčastější je červená a veškeré odstíny béžové s tmavou maskou

Srst: dlouhá a jemná srst, v obličejové části je srst krátká. Na péči o srst si musíte najít čas nejméně dvakrát týdně. Nejlepší je česat srst pramen po prameni až na kůži, aby v srsti nezůstávali chuchvalce. Tohoto psa musíte koupat jednou za dva měsíce.

Povaha a výchova: nezávislý a pyšný pes, doma klidný, venku bývá velmi pohyblivý, zdrženlivý vůči cizím lidem. Je odvážný a ostražitý. Tento pes není vhodný pro nezkušené lidi. Kvůli své nezávislé povaze se těžko vychovává a nikdy nebude perfektně poslouchat.Tito psi se často chovají dominantně vůči ostatním psům. S dětmi se vycházejí dobře, děti je však nesmí příliš škádlit. Potřebují velmi mnoho pohybu. Nejlépe ho uspokojíte, budete-li s ním jezdit ven na kole, musíte však počítat s jeho loveckým pudem.

 

Aljašský malamut - Aljaška

- saňový pes, vhodný do rodin

Velikost: psi 64 cm, feny asi 58 cm

Zbarvení: vlkošedá nebo černá s bílou, vždy bílá spodní část těla a bílá maska.

Srst: hustá a hrubá, podsada je mastná a působí jako vlna. Nevyžaduje příliš péče. K odstranění odumřelých a uvolněných chlupů se používá řídký hřeben s dvojitou řadou zubů.

Povaha a výchova: tento pes je přítulný, inteligentní, přátelský a věrný, někdy bývá svéhlavý a dominantní. Při výchově musíte vládnou pevnou rukou. Potřebuje sebejistého pána.

Velmi dobře vycházejí s dětmi a bývají přátelští ke každému. Potřebují velmi mnoho pohybu!!

Akita-inu - Japonsko

- původně lovecký pes na medvědy, dnes pes hlídací, vhodný do rodiny

Velikost: psi okolo 67 cm, feny 61 cm

Zbarvení: červená, bílá, pepř a sůl a žíhaná

Srst: je tvrdá a rovná, podsada je hustá a měkká. Péče o srst není složitá. Líná dvakrát do roka a postačí vyčesávání kvalitním hřebenem s řadou kovových zubů.

Povaha a výchova: vyrovnaný, rozvážný a inteligentní pes, přátelský, klidný, má silný lovecký pud, je dobrý hlídač, věrný pánovi a rodině. Toto plemeno se nehodí pro začátečníky, bývá nezávislý a někdy dominantní. Vychází s dětmi dobře, cizí lidi přijme rezervovaně. Toto plemeno se nehodí pro začátečníky. Akita inu má velkou výdrž, má rád dlouhé procházky, ale pokud Vám nezbude čas na dlouhou procházku, bez problémů se přizpůsobí. Nezapomínejte však na jeho lovecký pud.

Anglický buldok - Velká Británie

- pes vhodný do rodiny

Hmotnost : tělesná hmotnost psa je 25 kg , feny si 22 kg .

Zbarvení : béžová, červenohnědá, žíhaná ( s černou maskou nebo bez ní), bílá ( s mnohem tmavší pigmentací na čenichové partii a očích) a bíle strakatá

Srst: je velmi krátká, v období línání odstraňujeme uvolněné chlupy pomocí gumového kartáče. Pokud je to nutné čistíme záhyby kůže pomocí pleťové vody.

Povaha a výchova: spontánní a nekomplikovaný pes, má smysl pro humor, je mírný, citlivý, odvážný , v domě klidný, velice přítulný. Výchova nebývá těžká. Velice přátelští k dětem, spokojí se s krátkou procházkou 3x za den.

Anglický setr - Velká Británie

- lovecký pes, vhodný do rodiny

Velikost : kohoutková výška psa je 65 - 68 cm , feny 61 - 65 cm .

Zbarvení : černé a bílé , oranžové a bílé , žluté a bílé , játrově hnědé a bílé nebo trikolorní . Dává se přednost rovnoměrnému rozmístění barevných skvrn před velkými zbarvenými plochami u kombinací modrá s pálením a játrová s pálením .

Srst: je dlouhá , hedvábná a vlnitá. Tento setr se musí občas trimovat, přičemž se odstraňuje přebytečná ( stará ) srst..

Povaha a výchova: přátelský, mírný, citlivý, živý, oddaný sv é rodině, inteligentní, společenský, opatrný. Výchova enení obtížná, pokud počítáte s tím, že může být občas poněkud svéhlavý. Reaguje nejlépe na důslednou, ale láskyplnou výchovu. Anglický setr potřebuje poměrně hodně pohybu. Berte jej proto na dlouhé procházky a nechte jej, až úplně dospěje, běhat vedle kola.

Americký kokršpaněl - USA

- původně lovecký pes, vhodný do rodiny

Velikost : psi měří v kohoutku asi 38 cm, feny 35 cm

Zbarvení : černé - může být jednobarevné nebo černé s pálením ( tan ) . V černé barvě není žádoucí hnědé nebo játrově hnědé stínování , bílá barva na hrudi nebo na hrdle je povolena , na jiném místě je vadou. Vícebarevné - dvě nebo více dobře od sebe ohraničených barev , z nichž jedna musí být bílá včetně pálení , které má být na stejných místech , jako u černých nebo jiných jednobarevných s pálením .Grošovaní psi se řadí do vícebarevných , přičemž mohou mít každý z tradičních vzorů grošování . Devadesát procent nebo více základní barvy je vylučuje . Pálení ( tan ) nemá přesahovat 10% celkové barvy a nalézá se v podobě zřetelné skvrny nad každým okem , po stranách čenichové partie a na tvářích , na spodní straně uší , na všech tlapkách nebo končetinách . pod ocasem a kdekoli na hrudi .

Srst: je na hlavě krátká a jemná, srst na těle je středně dlouhá. Uši, hrudník, břicho a končetiny jsou dobře osrstěné, srst je zde hedvábná a má hladkou strukturu. Péče o srst je velmi důležitá. Pokud si pořídíte tohoto psa, musíte jej každý den kartáčovat.Jednou za čtyři týdny musíte brát psa do trimovacího salonu.

Povaha a výchova: milý, inteligentní a pošlušný, veselý, hravý a mírný. Výchova je zřídkakdy problematická. Vychovávejte jej mírně a počítejte s tím, že tento pes je ctilivý na váš hlas a na náladu u vás doma. Tento kokršpaněl si rád hraje a dovádí. Pokud s tímto počítáte můžete jej cxhovat v bytě. Většina z nich miluje plavání a aportování.

Americký strafordširský teriér - USA

- hlídací pes, vhodný i do rodiny

Velikost : kohoutková výška psa je 46 - 48 cm , feny 43 - 46 cm . Kohoutková výška musí být vždy v poměru k tělesné hmotnosti .

Zbarvení : přípustné je jakékoli zbarvení i skvrnění . Žádoucí není pouze celobílé zbarvení a zbarvení s více než 80 % bílé barvy povrchu těla , zbarvení tříslové ( tan ) nebo játrově hnědé .

Srst: je krátká a lesklá. Odumřelé chlupy odstraňujte občas gumovým kartáčem.

Povaha a výchova: odvážný, věrný své rodině, houževnatý, tvrdý sám k sobě, dobrý hlídač, přítulný, bouřlivý, dominantní. Tento teriér není vhodný pro lidi, kteří nemají zkušenosti se psy. Naučte ho již v mládí, že nesmí tahta za vodítko, protože tito psi jsou v dospělosti nesmírně silní. Při dobré a důsledné výchově se může tento pes hodně naučit. Tento pes bude chránit váš dům, zpravidla je milý k dětem, ostatní psy a zvířata bude akceptovat, pokud si na ně v mládí zvykl.. Dopřejte svému psu hodně pohybu. Rádi běhají vedle kola a aoprtují.

Argentinská doga - Argentina

- lovecký pes na vysokou, společenský pes

Velikost a hmotnost : kohoutková výška je 60 - 65 cm , tělesná hmotnost40 - 45 kg .

Zbarvení : čistě bílé .

Srst: má krátkou srst. srst Argentinské dogy se snadno udržuje v kondici. V období línání odstraňujte uvolněné chlupy gumovým kartáčem.

Povaha a výchova: odvážná, temperamentní, věrná svému pánovi a jeho rodině, málo štěká, je tvrdá sama k sobě, má velkou výdrž a silně vyvinutý lovecký pud. Tento pes není rozhodně vhodný pro začátečníky. argentinská doga potřebuje vyrovnanou a áskyplnou výchovu. Když si vede dobře vždy ji řádně pochvalte a udělá-li něco špatně trestejte ji jen svým hlasem. Kombinace osamocení v boudě a tvrdé výchovy vede k agresivitě psa. Tito psi vycházejí dobře s dětmi. Nespokojí se s jednou vycházkou denně. Berte psa na dlouhé vycházky a výběh v oplocené zahradě udělá psovi také radost a poměrně dobře si zde vybije svouji energii.

Anglický špringršpaněl

Anglický bulteriér  
Australský honácký pes  
Australský teriér

Amer.vodní španěl

Azavak  

Zpět na hlavní stranu Zpět na stranu Plemena psů